Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0" w roku szkolnym 2021/2022

Przedszkole Miejskie w Imielinie

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” w roku szkolnym 2021/2022

Przedszkole Miejskie w Imielinie zgłosiło się do udziału w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0". W ramach programu w placówce realizowanych jest szereg działań promujących czytelnictwo.

Na początek – 5 listopada czterolatki świętowały „Międzynarodowy dzień postaci z bajek”. Każda grupa po swojemu, ale zawsze wesoło. Była Królewna Śnieżka z 25 krasnoludkami, była Czarodziejka oraz Leśniczy prowadzący dzieci przez Krainę Bajek. Dzieci utrwalały wiadomości o bajkach oraz ćwiczyły swoją sprawność w trakcie zabawy. Była to też okazja do refleksji, że przedszkolny zwyczaj codziennego czytania bajek przynosi efekty i koniecznie należy go kontynuować. W tym samym czasie w grupie „Koniczynki” zorganizowany został wewnątrzgrupowy konkurs wiedzy o bajkach. Dzieci mogły pochwalić się w nim posiadaną wiedzą, a - jako starsze – mają jej już niemało.

Jeśli mowa o bajkach, nie sposób nie wspomnieć o bibliotece. W środę 17 listopada sześciolatki uczestniczyły w „ Lekcji Bibliotecznej” w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej nr 2. Natomiast do Biblioteki Miejskiej 23 listopada dzieci najstarsze zaproszone zostały na spotkanie autorskie z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem.

Czterolatki z grupy „Motylki” realizujące innowację pedagogiczną „Czytam z emocją” ( w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja”) miały natomiast okazję wysłuchać w Bibliotece Miejskiej bajki czytanej przez jej „szefową” – panią Jadwigę Mikundę. Respektując zasady reżimu sanitarnego zaprosiły również do siebie jedną z mam, która przeczytała dzieciom bajkę.

Wreszcie – 26 listopada odbył się międzygrupowy konkurs literacki pod hasłem „W świecie baśni”. Zaproszone zostały do niego wszystkie dzieci 6-letnie. Zadaniem uczestników było opowiedzenie bajki lub baśni. Należało przy tym przebrać się za wybraną postać z prezentowanego utworu. Celem konkursu było rozwijanie twórczych uzdolnień, rozwój zasobu słownictwa dzieci, umożliwienie zaprezentowania swojego talentu, uwrażliwienie na piękno baśni oraz oczywiście propagowanie czytelnictwa. Jury w składzie: dyrektor Przedszkola Miejskiego w Imielinie – Renata Prus, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Imielinie – Jadwiga Mikunda oraz zatrudniona w przedszkolu pani logopeda – Mariola Korcz, z uwagą wysłuchało prezentacji. Przy ocenie kierowano się kreatywnością uczestników w zakresie przygotowanego stroju, sposobem zaprezentowania siebie jako bohatera baśni oraz oczywiście sposobem jej opowiedzenia. Do konkursu zgłosiło się 13 osób, którym przyznano dwa I miejsca, dwa II miejsca, jedno III miejsce oraz wyróżnienia i nagrody za udział. Co najważniejsze, wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe, które na pewno zachęcą do słuchania kolejnych bajek.

Dzieci, które bajki znają i lubią ich słuchać, mają też możliwość wzięcia udziału w organizowanym konkursie plastycznym. Dla dzieci 3-4-letnich jest to konkurs na postać ulubionego bajkowego bohatera, a dla 5-6-latków konkurs na ilustrację do ulubionej bajki. Prace będzie można obejrzeć na zorganizowanej w przedszkolu wystawie pokonkursowej.

To dopiero początek realizacji zaplanowanych działań czytelniczych. Kolejne bajkowe przygody dopiero na dzieci czekają.

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” zakupione zostały również nowe książki do biblioteczki przedszkolnej. Z ich wykazem można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej przedszkola.

Nasze przedszkole bierze udział w "Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0" w roku szkolnym 2021/2022.

W ramach realizacji programu planujemy zakupić książki do biblioteczki przedszkolnej i zrealizować szereg działań promujących czytelnictwo, np. spotkanie autorskie dla 6-latków z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem, organizacja konkursów dla przedszkolaków i wystaw pokonkursowych.

WYKAZ KSIĄŻEK ZAKUPIONYCH W RAMACH REALIZACJI "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0"

Lista książek.docx 13.79 KB
SPRAWOZDANIE NPRCZ 2.0.docx 12.19 KB