Projekt BohaterON w Twojej Szkole

W październiku 2021 roku Przedszkole Miejskie w Imielinie zgłosiło udział
w projekcie  „BohaterON w Twojej Szkole”.  „BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.

Organizatorem Akcji są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Współorganizatorem tegorocznej edycji akcji jest Fundacja Pokolenia Kolumbów. Projekt realizowany jest pod patronatami: Ministra Edukacji i Nauki, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Partnerem merytorycznym Projektu jest Instytut Pamięci Narodowej.

W dwóch oddziałach przedszkolnych dzieci 5 i 6 – letnich ( „Myszki”, „Zajączki”) 25.11.2021 roku przeprowadzone zostały zajęcia, które miały na celu wprowadzenie najmłodszych w tematykę Powstania Warszawskiego i losów Powstańców Warszawskich. Dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” na monitorze interaktywnym. Po wprowadzeniu do tematu powstania, dzieci rozmawiały nt. co to jest konflikt, jakie istnieją możliwości rozwiązywania konfliktów, kim jest bohater, po czym można poznać bohatera, czy znają jakiś bohaterów. Następnie dzieci wykonały papierowe pacynki według szablonu i instrukcji dołączonej do scenariusza zajęć. Pacynki posłużyły przedszkolakom do odgrywania scenek na temat rozwiązywania konfliktów.

To była ciekawa lekcja historii Polski i budowania właściwych relacji społecznych w grupie dla dzieci przedszkolnych.